První písemná zpráva o městě Mikulovu je datována k roku 1173. JIž v roce 1414 čítal město Mikulov asi 2500 obyvatel. Město v té době tvořilo malé jádro obehnané hradbami a rozsáhlá předměstí. Požáry v letech 536 a také 1561 ve městě téměř zničily gotickou zástavbu města.

Díky své geografické poloze bylo město Mikulov místem, kde se potkávaly kulturní a náboženské proudy různých etnik a jejichž odkazy jsou ve městě patrné i dnes. Vedle soužití Čechů a Němců se zde již od pol. 15. století začala utvářet významná židovská komunita, která byla jednou z nejsilnějších na Moravě. Od roku 1526 byl Mikulov prvním městem v českých zemích, kde se téměř na sto let usídlili novokřtěnci čili anabaptisté (známí také jako habáni).

 

Historické náměstí

Během první poloviny 17. století zde vyrostla řada renesančních domů, mnohé se dochovaly v ne moc změněné podobě dodnes... Centrum města v dnešní podobě vzniklo v posledních desetiletích 16. století, přesunem původního náměstí do blízkosti vstupu do zámku.

 

Zámek

Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek, vyrostl na výrazném skalním útesu kde je již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova. Dříve zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen rodině Liechtensteinů.

 

Dietrichsteinská hrobka

Kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta vyrostl v průběhu let 1623–1656 v dolní části mikulovského náměstí. Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů, počátkem 18. století získal dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu.

 

Církevní památky

K církevním památkám Mikulova lze řadit kostel sv. Václava, kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Šebestiána na Svatém kopečku a pravoslavný chrám sv. Mikuláše.

 

Památky židovské komunity

Část Mikulova v blízkém sousedství zámeckého vrchu, od poloviny 15. století obydlená židovským obyvatelstvem, se postupně vyvinula v rozsáhlé židovské ghetto. Jeho jádrem byly dnešní ulice Husova, Alfonse Muchy a Brněnská.

 

Kozí hrádek

Kozí hrádek je jednou ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Po nedávných terénních úpravách se tato lokalita stala vhodným volně přístupným odpočinkovým centrem.

 

Svatý kopeček

Svatý kopeček je jednou z dalších výrazných přírodních dominant Mikulova. Pro velký výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci. Na vrchol Svatého kopečku až k poutnímu kostelu sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta. 

 

Jeskyně Na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold (385 m n.m.), který leží na severním okraji města Mikulova a patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervaci Pálava.

 

zdroj: www.mikulov.cz

Naši partneři:

 sojka logo 

Pension Euro Mikulov

Pavlovská ul. 76, Mikulov 69201

Česká Republika

tel.: +420 602 745 885

email: eurolintner@seznam.cz 

© ® Pension Euro

web by Golden Orange

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.